No One Has Ever Become Poor By Giving!

  • Phone: +91 852 383 8847
  • Email: ceo@kotagroups.com

STATE COMMITTEE


STATE office

Address: CHANDAN NAGAR , INTANAGAR, ARP-971111
Phone: 9436009232

ARUNACHAL PRADESH STATE COMMITTEE MEMBERS

S No Comittee Name Father Name Designation
1 STATE COMMITTEE MEMBERS SHRI MINLAR RAKSAP RUMIN RAKSAP CHAIRMAN
2 STATE COMMITTEE MEMBERS SHRI CHIMO BOJE MUKCHI BOJE VICE-CHAIR PERSON
3 STATE COMMITTEE MEMBERS SHRI MARYI DOYOM Lt. YUMMAR DOYOM SECRETARY
4 STATE COMMITTEE MEMBERS SHRI LICHI RAKSAP Lt. TAYOR RAKSAP JT. SECRETARY
5 STATE COMMITTEE MEMBERS SHRI JUMKAR BAM MOJUM BAM TREASURER
6 STATE COMMITTEE MEMBERS SHRI TONY RINYA Lt. KADU RINYA MEMBER
7 STATE COMMITTEE MEMBERS SHRI BOMTER YOMGAM NYOBOM YOMGAM MEMBER
8 STATE COMMITTEE MEMBERS Ms SENTA RAKSAP GISEN RAKSAP MEMBER
9 STATE COMMITTEE MEMBERS SHRI TUBI TATO RAKTU TATO MEMBER
10 STATE COMMITTEE MEMBERS SHRI LANGDA TADOK Lt. LANGDA TADOK MEMBER
11 STATE COMMITTEE MEMBERS Ms. TANA REEMA TANA TAPU MEMBER

ARUNACHAL PRADESH ADVISORY COMMITTEE

S No Comittee Name Father Name Designation
1 ADVISORY COMMITTEE SHRI LOMPAK PAKSOK TALOM PAKSOK CHAIRMAN
2 ADVISORY COMMITTEE SHRI KARPE YOMCHA Lt. SOKKAR YOMCHA VICE-CHAIR PERSON
3 ADVISORY COMMITTEE SHRI RAMNGANING AC LUITHENG AC SECRETARY
4 ADVISORY COMMITTEE SHRI N R CHOUDHARY ABDUL MAZID CHOUDHURY JT. SECRETARY
5 ADVISORY COMMITTEE SHRI P BABY SHAJI P C BABY TREASURER
6 ADVISORY COMMITTEE SHRI KARKEN DABI TACHA DABI MEMBER
7 ADVISORY COMMITTEE SHRI MINGAM RAKSAP RUMIN RAKSAP MEMBER
8 ADVISORY COMMITTEE Ms. IPU RIRAM TAI RIRAM MEMBER
9 ADVISORY COMMITTEE Ms. KOBI KAYI TALOKAYI MEMBER
10 ADVISORY COMMITTEE SHRI NYAKAR RAKSAP Lt. JUMNYA RAKSAP MEMBER
11 ADVISORY COMMITTEE SHRI KALI PAJA Lt. TABOM PAJA MEMBER

ARUNACHAL PRADESH SELECTION COMMITTEE

S No Comittee Name Father Name Designation
1 SELECTION COMMITTEE Ms. DESUM LIKAR LIDA LIKAR CHAIRMAN
2 SELECTION COMMITTEE SHRI CHARU TARO Lt. CHARU TADA VICE-CHAIR PERSON
3 SELECTION COMMITTEE Ms. YOMDE LIKAR DOYOM LIKAR SECRETARY
4 SELECTION COMMITTEE SHRI HA TALU HA TARE JT. SECRETARY
5 SELECTION COMMITTEE Ms. KATU YOMCHA DAMKA YOMCHA TREASURER
6 SELECTION COMMITTEE Ms. NIBA GADI DERIN LIKAR MEMBER
7 SELECTION COMMITTEE SHRI MARKAP BOLE MOMMAR BOLE MEMBER
8 SELECTION COMMITTEE Ms. YAME RONYA TAI RONYA MEMBER
9 SELECTION COMMITTEE Ms. BIPU DOYOM JUGBI DOYOM MEMBER
10 SELECTION COMMITTEE SHRI GYAN TAMANG DAL BAHADUR TAMANG MEMBER
11 SELECTION COMMITTEE SHRI BOMNU NGUCHO TABOM NGUCHO MEMBER

ARUNACHAL PRADESH SERVICE COMMITTEE

S No Comittee Name Father Name Designation
1 SERVICE COMMITTEE Ms. MARY PADU TAMA PADU CHAIRMAN
2 SERVICE COMMITTEE Ms. PIPI YAYING Lt. TAKENG YAYING VICE-CHAIR PERSON
3 SERVICE COMMITTEE Ms. MARY RINYA KADU RINYA SECRETARY
4 SERVICE COMMITTEE Ms. NIPI YOMCHA LINI YOMCHA JT. SECRETARY
5 SERVICE COMMITTEE Ms. JOJER RINYA TAMAR PADU TREASURER
6 SERVICE COMMITTEE Ms. IGAM LOMI EMAR LOMI MEMBER
7 SERVICE COMMITTEE SHRI DEPIR RAKSAP Lt. RUDE RAKSAP MEMBER
8 SERVICE COMMITTEE Ms. YADIK KAMIN YAKONG KAMIN MEMBER
9 SERVICE COMMITTEE Ms. MEKHYA TUNGI FANGCHA TUNGI MEMBER
10 SERVICE COMMITTEE Ms. NYAYANG KAMKI SENIA KAMKI MEMBER
11 SERVICE COMMITTEE Ms. YATU PADU TAMANG PADU MEMBER

ARUNACHAL PRADESH SELF-EMPLOYEMENT COMMITTEE

S No Comittee Name Father Name Designation
1 SELF-EMPLOYEMENT COMMITTEE SHRI MARBOM DOYOM Lt. YUMMAR DOYOM CHAIRMAN
2 SELF-EMPLOYEMENT COMMITTEE SHRI JARJUM RAKSAP MINGAM RAKSAP VICE-CHAIR PERSON
3 SELF-EMPLOYEMENT COMMITTEE SHRI BIE MARA Lt. TABI MARA SECRETARY
4 SELF-EMPLOYEMENT COMMITTEE Ms. MARPER NYORI TAMAR NYORI JT. SECRETARY
5 SELF-EMPLOYEMENT COMMITTEE Ms. PAPPI YAYING TALING YAYING TREASURER
6 SELF-EMPLOYEMENT COMMITTEE SHRI JARKA DOYOM Lt. YUMJAR DOYOM MEMBER
7 SELF-EMPLOYEMENT COMMITTEE SHRI GOKEN TAIPODIA TAGO TAIPODIA MEMBER
8 SELF-EMPLOYEMENT COMMITTEE SHRI JUMRIK DOYOM PEJUM DOYOM MEMBER
9 SELF-EMPLOYEMENT COMMITTEE Ms. KIPI KAYI Lt. TAKI KAYI MEMBER
10 SELF-EMPLOYEMENT COMMITTEE SHRI KAPUM GAMLIN Lt. TUMKA GAMLIN MEMBER

ARUNACHAL PRADESH WATER PARVEKSHANA COMMITTEE

S No Comittee Name Father Name Designation
1 WATER PARVEKSHANA COMMITTEE SHRI KOMI POTOM YIKO POTOM CHAIRMAN
2 WATER PARVEKSHANA COMMITTEE SHRI MAKKE GADI NYIDO GADI VICE-CHAIR PERSON
3 WATER PARVEKSHANA COMMITTEE SHRI TAI POTOM KARPAK POTOM SECRETARY
4 WATER PARVEKSHANA COMMITTEE SHRI NYALUK RAKSAP RUNYA RAKSAP JT. SECRETARY
5 WATER PARVEKSHANA COMMITTEE Ms. MANU YOMGAM TAMA YOMGAM TREASURER
6 WATER PARVEKSHANA COMMITTEE Ms. PAKSHI ZIRDO TAPAK ZIRDO MEMBER
7 WATER PARVEKSHANA COMMITTEE Ms. KARKEN GADI YAKAR GADI MEMBER
8 WATER PARVEKSHANA COMMITTEE Ms. YANGAM BAYOR TANYA BAYOR MEMBER
9 WATER PARVEKSHANA COMMITTEE Ms. MEYANG WELLY TADUNG WELLY MEMBER
10 WATER PARVEKSHANA COMMITTEE SHRI LINDUM TARIUM Lt. LINDUM TANIA MEMBER
11 WATER PARVEKSHANA COMMITTEE SHRI TOLLUK RALLEN TATO RALLEN MEMBER

ARUNACHAL PRADESH HEALTH & MEDICAL COMMITTEE

S No Comittee Name Father Name Designation
1 HEALTH & MEDICAL COMMITTEE SHRI JINGI PAJA Lt. TABOM PAJA CHAIRMAN
2 HEALTH & MEDICAL COMMITTEE SHRI OMAN YAYING TACHANG YAYING VICE-CHAIR PERSON
3 HEALTH & MEDICAL COMMITTEE SHRI LUBI POTOM TALU POTOM SECRETARY
4 HEALTH & MEDICAL COMMITTEE Ms OLI JOMYANG TAMUK JOMYANG JT. SECRETARY
5 HEALTH & MEDICAL COMMITTEE Ms. MARMEN LOLLEN KIMAR LOLLEN TREASURER
6 HEALTH & MEDICAL COMMITTEE SHRI TARUM PARAM TAKU PARAM MEMBER
7 HEALTH & MEDICAL COMMITTEE SHRI TALI YABE COMDER Lt. BALE YABE MEMBER
8 HEALTH & MEDICAL COMMITTEE Ms. ANNA PAME TAGUNG PAME MEMBER
9 HEALTH & MEDICAL COMMITTEE SHRI GUMBA NGOMDIR MOGUM NGOMDIR MEMBER
10 HEALTH & MEDICAL COMMITTEE Ms. YAPI TSERING LAKPA TSERING MEMBER
11 HEALTH & MEDICAL COMMITTEE SHRI SUNDAY TAGANG HAWA TAGANG MEMBER

ARUNACHAL PRADESH PROPERTY DEVELOPMENT COMMITTEE

S No Comittee Name Father Name Designation
1 PROPERTY DEVELOPMENT COMMITTEE Ms. JINYA KAYI Lt. PAKJI KAYI CHAIRMAN
2 PROPERTY DEVELOPMENT COMMITTEE SHRI BOKEN RINYA LIPO RINYA VICE-CHAIR PERSON
3 PROPERTY DEVELOPMENT COMMITTEE SHRI TONI PADU TABANG PADU SECRETARY
4 PROPERTY DEVELOPMENT COMMITTEE SHRI TANU KIRI TABI KIRI JT. SECRETARY
5 PROPERTY DEVELOPMENT COMMITTEE Ms. JEENA TADI TADIK TADI TREASURER
6 PROPERTY DEVELOPMENT COMMITTEE Ms. IGE RIKE JUMI RIKE MEMBER
7 PROPERTY DEVELOPMENT COMMITTEE Ms. YADI TAYEM LAPE RAMGU MEMBER
8 PROPERTY DEVELOPMENT COMMITTEE Ms. ANYA PADU TAMA PADU MEMBER
9 PROPERTY DEVELOPMENT COMMITTEE MS. YAPU RINYA ELING RINYA MEMBER
10 PROPERTY DEVELOPMENT COMMITTEE Ms. DORIK KAMKI JUMDO KAMKI MEMBER
11 PROPERTY DEVELOPMENT COMMITTEE SHRI LINDUM TABONG LINDUM MAGIA MEMBER

ARUNACHAL PRADESH AGRICULTURE COMMITTEE

S No Comittee Name Father Name Designation
1 AGRICULTURE COMMITTEE SHRI JIVAN TAYEM TAGE TAYEM CHAIRMAN
2 AGRICULTURE COMMITTEE SHRI KARA TOPU KARA HECHI VICE-CHAIR PERSON
3 AGRICULTURE COMMITTEE SHRI RATIN TAYEM TACHAK TAYEM SECRETARY
4 AGRICULTURE COMMITTEE ELIZA DAFRI MADANG DAFRI JT. SECRETARY
5 AGRICULTURE COMMITTEE Ms CHUKA LAMGU TABU LAMGU TREASURER
6 AGRICULTURE COMMITTEE Ms MEENA TAYEM TAGE TAYEM MEMBER
7 AGRICULTURE COMMITTEE Ms EBBOM RONYA TAYI RONYA MEMBER
8 AGRICULTURE COMMITTEE Ms MEENA SONO TASO SONO MEMBER
9 AGRICULTURE COMMITTEE Ms MENGO RIANG LOSHUK RIANG MEMBER
10 AGRICULTURE COMMITTEE Ms. MOJUM RIBA Lt. NYAMO RIBA MEMBER
11 AGRICULTURE COMMITTEE SHRI RIKU TAKI DIKE TAKI MEMBER

ARUNACHAL PRADESH HOSPITAL MANAGEMENT COMMITTEE

S No Comittee Name Father Name Designation
1 HOSPITAL MANAGEMENT COMMITTEE Ms. BIKEK YOMCHA SENTUM YOMCHA CHAIRMAN
2 HOSPITAL MANAGEMENT COMMITTEE SHRI JUMLI LOMBI YOMJUM LOMBI VICE-CHAIR PERSON
3 HOSPITAL MANAGEMENT COMMITTEE SHRI SOKKAR BONO BISOK BOGO SECRETARY
4 HOSPITAL MANAGEMENT COMMITTEE SHRI LIDAM GAMLIN YALI GAMLIN JT. SECRETARY
5 HOSPITAL MANAGEMENT COMMITTEE Ms. GEBOM KAMKI JUMGE KAMKI TREASURER
6 HOSPITAL MANAGEMENT COMMITTEE SHRI TUMRAK YOMCHA SENTUM YOMCHA MEMBER
7 HOSPITAL MANAGEMENT COMMITTEE SHRI MARPI RIRAM GANMAR RIRAM MEMBER
8 HOSPITAL MANAGEMENT COMMITTEE SHRI DERIN LIKAR LIDE LIKAR MEMBER
9 HOSPITAL MANAGEMENT COMMITTEE Ms. MOSMI GEYI JUMMO GEYI MEMBER
10 HOSPITAL MANAGEMENT COMMITTEE Ms. NYUMGE MINDO Lt. BOMNYUM MINDO MEMBER
11 HOSPITAL MANAGEMENT COMMITTEE Ms DENGA LIKAR LIDA LIKAR MEMBER

ARUNACHAL PRADESH FINANCE COMMITTEE

S No Comittee Name Father Name Designation
1 FINANCE COMMITTEE SHRI JUMKEN KAMDAK TOJUM KAMDAK CHAIRMAN
2 FINANCE COMMITTEE SHRI KAMDEK AMPA Lt. KAMDEK NILO VICE-CHAIR PERSON
3 FINANCE COMMITTEE SHRI KAMRIK TAPIUM KAMRIK TAKAM SECRETARY
4 FINANCE COMMITTEE SHRI BENGIA TAGPO BENGIA POTOM JT. SECRETARY
5 FINANCE COMMITTEE Ms PANYE KAGUNG PANYE TAKIO TREASURER
6 FINANCE COMMITTEE Ms PHASSANG KAYU PHASSANG KAMA MEMBER
7 FINANCE COMMITTEE SHRI TAMCHI KAKUM TAMCHI TAMI MEMBER
8 FINANCE COMMITTEE SHRI TAI TAJI TAI NILLO MEMBER
9 FINANCE COMMITTEE SHRI TAMCHI PINKAP TAMCHI TAGIO MEMBER
10 FINANCE COMMITTEE SHRI GIDA TANAM GIDA NIDO MEMBER
11 FINANCE COMMITTEE Ms POPYI NYICYOR TAPOP NYICYOR MEMBER

ARUNACHAL PRADESH ENVIRONMENT PROTECTION COMMITTEE

S No Comittee Name Father Name Designation
1 ENVIRONMENT PROTECTION COMMITTEE MS TOMIK DOKE GOTO DOKE CHAIRMAN
2 ENVIRONMENT PROTECTION COMMITTEE SHRI PAKTER NYORI MARPAK NYORI VICE-CHAIR PERSON
3 ENVIRONMENT PROTECTION COMMITTEE SHRI PAKBOM NYORI MARPAK NYORI SECRETARY
4 ENVIRONMENT PROTECTION COMMITTEE SHRI LIGUM LOMBI BILI LOMBI JT. SECRETARY
5 ENVIRONMENT PROTECTION COMMITTEE SHRI NYABOM DOKE RENYA DOKE TREASURER
6 ENVIRONMENT PROTECTION COMMITTEE Ms. TUMPI RAKSAP RESOP RAKSAP MEMBER
7 ENVIRONMENT PROTECTION COMMITTEE Ms TUMYIR RAKSAP RESOP RAKSAP MEMBER
8 ENVIRONMENT PROTECTION COMMITTEE Ms. TOJAR DOKE GOTO DOKE MEMBER
9 ENVIRONMENT PROTECTION COMMITTEE Ms. GEBOM NGUBA PERGE NGIBA MEMBER
10 ENVIRONMENT PROTECTION COMMITTEE SHRI MINU DOKE TOMI DOKE MEMBER
11 ENVIRONMENT PROTECTION COMMITTEE SHRI TAGE LALING TAGE TADE MEMBER

ARUNACHAL PRADESH LAW COMMITTEE

S No Comittee Name Father Name Designation
1 LAW COMMITTEE Ms. PUBI PANGU Lt. TAPU PANGU CHAIRMAN
2 LAW COMMITTEE ADV HABUNG OBING Lt. TUMKEN BAGRA VICE-CHAIR PERSON
3 LAW COMMITTEE ADV MINKI BOJE Lt. YOMMIN BOJE SECRETARY
4 LAW COMMITTEE ADV YILI LOMBI REYI LOMBI JT. SECRETARY
5 LAW COMMITTEE ADV NYIJUM RAKSAP SONYI RAKSAP TREASURER
6 LAW COMMITTEE ADV LIGE BAM MOLI BAM MEMBER
7 LAW COMMITTEE ADV SENJUM RAKSAP GOSEN RAKSAP MEMBER
8 LAW COMMITTEE ADV ROMJIR RAKSAP TUROM RAKSAP MEMBER
9 LAW COMMITTEE ADV KIRAN RAKSAP GOKI RAKSAP MEMBER
10 LAW COMMITTEE ADV BAKI DOJI Lt. MENBA DOJI MEMBER
11 LAW COMMITTEE ADV MEMAK LAMGU Lt. TAME LAMGU MEMBER

ARUNACHAL PRADESH ENERGY COMMITTEE

S No Comittee Name Father Name Designation
1 ENERGY COMMITTEE SHRI JAPA TALI Lt. JELY TALI CHAIRMAN
2 ENERGY COMMITTEE SHRI AADANG CHEDA Lt. B CHEDA VICE-CHAIR PERSON
3 ENERGY COMMITTEE SHRI BIJAY KAMSA RAI KAMSA SECRETARY
4 ENERGY COMMITTEE SHRI DOHU LOTA DOHU AHYA JT. SECRETARY
5 ENERGY COMMITTEE SHRI TENIK TADA TENIK TEMAR TREASURER
6 ENERGY COMMITTEE Ms. MITYA YANGDA NIGLER YANGDA MEMBER
7 ENERGY COMMITTEE SMTI MEPUNG CHEDA RAJO CHEDA MEMBER
8 ENERGY COMMITTEE SHRI TAJA VENIA TANIA VENIA MEMBER
9 ENERGY COMMITTEE SHRI BIYAM YANGDA Lt. S YANGDA MEMBER
10 ENERGY COMMITTEE SHRI TATUNG TAJI TATUNG TADE MEMBER
11 ENERGY COMMITTEE Ms. RIJU KAMSA TAGO KAMSA MEMBER

ARUNACHAL PRADESH EDUCATION COMMITTEE

S No Comittee Name Father Name Designation
1 EDUCATION COMMITTEE SHRI LINDUM SODAR LINDUM TANIA CHAIRMAN
2 EDUCATION COMMITTEE SHRI HATAL LINDUM LINDUM TARO VICE-CHAIR PERSON
3 EDUCATION COMMITTEE Ms LANGDA MINA LANGDA TAPU SECRETARY
4 EDUCATION COMMITTEE SHRI HA TASU HA TAPIT JT. SECRETARY
5 EDUCATION COMMITTEE SHRI MAMA DANA DANA TAGUNG TREASURER
6 EDUCATION COMMITTEE SHRI LINDUM TAMA LINDUM TAPO MEMBER
7 EDUCATION COMMITTEE SHRI LINDUM TAKEY LINDUM TALANG MEMBER
8 EDUCATION COMMITTEE SHRI LINDUM TAKAR LINDUM TANIA MEMBER
9 EDUCATION COMMITTEE MISS BAMANG SANAM BAMANG TATUP MEMBER
10 EDUCATION COMMITTEE SHRI BAMANG TANU BAMANG TALO MEMBER
11 EDUCATION COMMITTEE SHRI LINGDUM TAI LINGDUM NUKU MEMBER
<--- get in touch--->